Udostępnij:

Czy na plaży w Jarosławcu można jeszcze znaleźć bursztyn, czy też opowieści o nadbałtyckim bursztynie można między bajki włożyć? Kiedy trzeba przyjechać, żeby mieć nadzieję na bursztyn z plaży?

Bursztyn to kopalna żywica, której wiek ocenia się na 40-50 milionów lat - najbardziej ceniony w jubilerstwie jest dostępny na plaży w Jarosławcu jak i w każdej innej nadmorskiej miejscowości. Szukanie bursztynu to nie lada wyzwanie, ale jednocześnie masa przyjemności. Wymaga od nas dużo cierpliwości.

Bursztynu najlepiej szukać po burzy (nie polecamy w trakcie) lub podczas sztormu, szczególnie gdy wiatr wieje z północy. Wtedy też, z głębin morza odrywane są kawałki bursztynu, unoszą się ku górze, a duże fale wyrzucają je nad brzeg.

„A przecież widok tych wesołych żniwiarzy morza jest prawdziwie malowniczy, kiedy powiewając radośnie kaszorkami, wstępują w groźno szumiące bałwany lub kiedy wracając z zdobyczą, wchodzą na brzeg bezpieczny, aby wysypać ułowiony bursztyn. Gdy zaś burza ustanie i morze lśniące rozściele wody, wtenczas wskakując w łodzie, wyjeżdżają dalej na głębią, aby na toni szukać jeszcze obfitszego plonu” (L.K.1856).


Bursztynu należy szukać nad brzegiem morza, w miejscach, w których znajdują się muszle, kamyki czy glony lub inne „naturalne śmieci” wyrzucone przez Bałtyk. Dla bardziej odważnych proponujemy wejść w morze – można wtedy znaleźć większy bursztyn.

Łatwiej jest wyszukać te mniejsze fragmenty bursztynu a już szczególnie po północnym sztormie. Dlatego tez śmiało można powiedzieć że i w Jarosławcu znajduje się bursztyn.

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine