Udostępnij:

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu to prywatne muzeum zlokalizowane w nadmorskim Jarosławcu. Zostało otwarte w czerwcu 2014 roku.

Muzeum wprowadza w świat bursztynu bałtyckiego, pomaga zrozumieć czym jest ten niezwykły minerał. Wystawa stała dzieli się na 3 główne części:

  • Bursztynowy las – geneza bursztynu bałtyckiego, odmiany i formy brył
  • Kopalnia – złoża i wydobycie
  • Inkluzje – fauna i flora zamknięta w bursztynie bałtyckim

W zasobach muzeum znajduje się ponad 1500 eksponatów, z których około 200 jest zamiennie prezentowanych na ekspozycjach. Przygotowano również kilkadziesiąt opracowań naukowych oraz wiele krótkich ciekawostek o bursztynie i animacji, które zostały umieszczone na ścieżce zwiedzania oraz w kioskach multimedialnych.

bursztynowe serce 2017


W muzeum odbywają się liczne wystawy czasowe powiązane z bursztynem lub okolicą Jarosławca, są one prezentowane w kolejnych sezonach letnich.

Przy muzeum działa sklep z pamiątkowymi gadżetami oraz wyrobami z naturalnego bursztynu.

bursztynowy las

Muzeum mieści się w nowo powstałym budynku, będącym w całości konstrukcją drewnianą. Autorem projektu jest Sławomir Ciupa, słupski architekt. W jego zamyśle budynek nawiązuje do popularnej niegdyś w miastach portowych zabudowy spichlerzowej. Warto też dodać, że dzięki wysuniętemu nadwieszeniu, odwrócony budynek przypomina konstrukcję okrętu morskiego.

Ekspozycje muzealne są zlokalizowane na górnej kondygnacji na około 250 m2. Dolną część zajmuje typowy, nadmorski pasaż handlowy: wśród dzierżawców znajdują się również rzemieślnicy bursztynnictwa.

duży bursztyn jarosławiec 1200x525

 

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine